V organizaciji Krajevne skupnosti Topolšica, Občine Šoštanj, Mestne občine Velenje, ZZB NOB Velenje in Festivala ter Muzeja Velenje so slovesnost pričeli s promenadnim koncertom Pihalnega orkestra Zarja Šoštanj.
V spremstvu predsednice Krajevne skupnosti Topolšica Petre Lipičnik, podpredsednice DZ RS Andreje Katič in županov Občine Šoštanj ter MO Velenje Darka Meniha in Bojana Kontiča je nato na prireditveni prostor prispel predsednik RS Borut Pahor, ki ga je spremljala vodja kabineta dr. Alja Brglez.
Po Zdravljici je Mojca Ževart, direktorica Muzeja Velenje, odprla prenovljeno spominsko sobo, ki je posvečena podpisu kapitulacije v Topolšici. Zbrane je v nadaljevanju nagovoril domači župan Darko Menih, ki je poudaril, da si Topolšica zasluži, da bi bila ta proslava državna proslava in izpostavil, kako ponosni smo v občini Šoštanj, da se je vabilu odzval predsednik Borut Pahor. Župan je v nadaljevanju še povedal: »Ko se spominjamo konca druge svetovne vojne, smo hvaležni vsem, ki so pomagali premagati takratno zlo, vendar še danes, po 70 letih, stojimo na dveh bregovih, ne znamo se pogovoriti in pozabiti na različne poglede na narodnoosvobodilno borbo. Bil bi že skrajni čas, da krenemo po poti strpnosti in tako sooblikujemo boljši jutri za generacije, ki prihajajo. Lahko vidimo nekoliko simbolike v dejstvu, da je 9. maj tudi dan Evrope, združenje, ki je nastalo med drugim tudi zato, da bi narodi, ki so bili nekoč vpleteni v spopad, sodelovali in se spoštovali. Razmišljajmo pozitivno, tako bomo počasi spremenili svet okoli nas.« Menih se je ob koncu zahvalil vsem organizatorjem za pripravo slovesnosti ter svojim sokrajanom čestital za praznik.
Bojan Kontič je kot župan MO Velenje in predsednik ZZB NOB Velenje med drugim dejal, da brez enotnosti Slovencev med drugo svetovno vojno ne bi bilo dogodkov leta 1991, kot so bili, zato je potrebno vrednote tistega časa ceniti tudi v prihodnje.
Slavnostni govornik Borut Pahor pa je v svojem nagovoru predvsem poudaril, da je dolžnost sedanje generacije, da vsa nesoglasja, ki izhajajo iz časa druge svetovne vojne, razreši sedaj, saj moramo naše otroke rešiti tega bremena. Predsednik Pahor je tudi dejal, kako ponosni moramo biti na Topolšico, saj je prav Topolšica eden izmed petih krajev v Evropi, kjer je Nemčija podpisala brezpogojno kapitulacijo.
Ob koncu svečanega dela so položili vence k spomeniku žrtvam fašizma v Topolšici. Prvi venec je položil Borut Pahor, predsednik Republike Slovenije, drugega so položili oba župana in predsednica KS Topolšica – Darko Menih, Bojan Kontič ter Petra Lipičnik, tretjega pa predstavniki veteranskih organizacij: Leon Stropnik, predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Šoštanj, Zdenko Hriberšek, predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Velenje, Branko Sevčnikar, ZB za vrednote NOB, Damijan Ločičnik, podpredsednik policijskega veteranskega društva Sever za celjsko območje, odbora Velenje.
Za kulturni program na prireditvi so poskrbeli izjemni domači kulturni ustvarjalci: MePZ Svoboda Šoštanj, Pihalni orkester Zarja Šoštanj, MPZ Ravne in Harmonikarski orkester Roberta Goličnika. Občina Šoštanj je poskrbela za golaž za vse obiskovalce, ob kresu pa je veselica z ansamblom Stil trajala še dolgo v noč.